شغل خوب چیست؟ یا چه شغلی مناسب من است؟ شغل خوب - اشتغال - کار - کسب و کار-شغل من چیست؟ - شغل مناسب من

مطلب آموزشی از حامد حسابی:

 

به طور میانگین هر فرد حدود 15 بار شغل خود را عوض می کند.  

با ده ها نفر که به دنبال شغل میگشتن یا میخواستن یه شغل خوب برای خودشون راه اندازی کنند مشاوره کردم. اکثرشون ناامید بودند و میگفتن در پیدا کردن یک شغل خوب ناتوان هستند. یه سوال مشترک از همه اونها پرسیدم. گفتم من الان میخوام یک شغل خوب به شما بدم بگید که شغلی میخوایید؟ باورش سخته اکا بالای 90 درصد اونها این جواب رو دادند: "فرقی نداره فقط خوب باشه".

 

کارگاه آموزشی شغل من چیست را از دست ندهید...

 

یعنی حتی نمی دونستن که شغل خوب از نظرشون چه ویژگی هایی داره. گفتم ایرادی نداره بذارید یکم راهنماییتون کنم. من الان یک شغل خوب سراغ دارم که درآمدش ثابت و مشخصه و عادیه و ساعت کاری هم 8 تا 17 هست. ممکنه خیلی شب ها مجبور باشید اضافه کاری هم بمونید.  قبول می کنید؟ فقط 10 درصد اونها این شغل رو قبول کردند. باز هم به سوالم ادامه دادم و اینبار پرسیدم که یک شغل خوب دیگه هم سراغ دارم که ساعت کاری و نحوه کار دست خودتونه ولی حقوق ثابت نداره و هرچی بیشتر تلاش کنید بیشتر درآمد کسب می کنید. حدود 20 درصد افراد این شغل رو قبول کردند. این کار را تا جایی ادامه دادم که هرکدوم از اونها بالاخره یک شغل را انتخاب کردند.

مشکل اصلی پیدا نکردن یک شغل خوب اینه که ما نمیدونیم شغل خوب از نظر ما چیه. اول به دنبال شغل می گردیم و یا شغلی رو راه اندازی می کنیم و بعد به این نتیجه می رسیم که شغل خوبی است یا نه؟

به طور میانگین هر فرد حدود 15 بار شغل خود را تغییر می دهد و این موضوع تنها به دلیل عدم شناخت روحیه شغلی فرد است. ما اگر مشخص کنیم که یک شغل خوب چه ویژگی هایی دارد به راحتی می توانیم آن را به دست آوریم.

نگران نباشید در این مقاله کامل به شما آموزش می دهم که چگونه ویژگی های یک شغل خوب را از نظر خودتان کشف کنید.

یک کاغذ و خودکار را آماده کنید.

در یک مکان خلوت و بی سر و صدا تمرکز کنید و سعی کنید تمام اتفاقات 5 سال اخیر خودتون رو به به یاد بیارید (حواستون باشه که این کار یکم سخته مخصوصا هرچی به سال های عقب تر برمیگردیم) اما قضیه خیلی مهمه و باید ساعت ها تمرکز کنید و تمام حوادث و اتفاقات خوب رو به یاد بیارید و روی کاغذ یادداشت کنید.

این اتفاقات اصلا محدودبه موضوع خاصی نیستند و می تونند از تفریح با خانواده تا قبولی در کنکور ارشد باشند.

 

کارگاه آموزشی شغل من چیست را از دست ندهید...

 

پس از این کار باید با دقت به همه این اتفاقات از 1 تا 20 نمره بدهید. اما این بازی یک قانون خاص دارد. اینکه هیچ یک از حوادث نباید نمره یکسان داشته باشند و اتفاقی که شما را بیشتر خوشحال کرده باید امتیاز بیشتری بگیرد.

بذارید یک مثال واقعا بزنم. مثلا من 3 تا از بهترین اتفاقات 5 سال اخریم یکی تدریس در دانشگاه برای اولین بار بود، یکی قبولی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران و دیگری خرید ماشین شخصی با درآمد خودم. به ترتیب به اولی نمره 17، دومی نمره 15 و سومی نمره 16 رو می دهم. شما هم دقیقا باید همین کار رو انجام بدید. فقط حواستون باشه که من خیلی خلاصه جواب دادم و شما باید حوادث بیشتری رو به خاطر بیاورید.

بعد از این کار شما یک اتفاقی را نوشته اید که نمره بیشتری نسبت به بقیه کسب نموده است. حالا باید هر ویژگی خوبی که این اتفاق داره رو یادداشت کنید. مثلا من در اتفاق "تدریس در دانشگاه" بیشترین نمره رو کسب کردم. بعد از مدتی تفکر ویژگی های جابی در این اتفاق دیدم که اتفاقا همه را خیلی دوست داشتم از جمله "تاثیرگذاری روی دیگران (با تدریس میتونم روی زندگی دیگران تاثیر خوب بذارم)"، "حس استقلال در تدریس (کسی به من نمیگه باید سر کلاس چی بگی)" ، جایگاه اجتماعی خوب (اینم که واضحه یه استاد دانشگاه چقد جایگاه خوبی در کشور ما داره)" و...

حالا شما یک سری ویژگی می شناسید که باعث خوشحالی شما میشه. شما باید یک لیست از تمام شغل هایی خوبی که می شناسید آماده کنید و ببینید کدامیک تطبیق بیشتری با ویژگی های مورد نظر شما دارد.

فقط دقیت کنید که اصلا نگران توانایی و مهارت خود در آن شغل نباشید. مهارت به راحتی قابل کسب است. اگر انگیزه و خوشحالی باشد مهارت به راحتی کسب می شود.

 

کارگاه آموزشی شغل من چیست را از دست ندهید...

 

مثبت6

مثبت6

چکیده ای در مورد نویسنده این نوشتار. می تواند یک پاراگراف باشد یا یک خط باشد.